Wciśnij enter aby wyszukać

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę? Jak poznać, że jest dobry?

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę? Jak poznać, że jest dobry?

Napisałam nie tak bardzo kiedyś wpis, dość poważny i bolesny i właściwie osobisty, a jednak publiczny o tym, co mnie spotkało, gdy szukałam pomocy. Problem w szukaniu pomocy jest taki, że zazwyczaj jej nie szukamy. Mamy na to swoje powody. Czasem jednak dzieje się tak źle, że zaczynamy nieśmiało szukać. Wiele razy kończy się na pierwszej próbie, która całkowicie zniechęca. Miałam swoje szczęście, bo K. był obok mnie, więc moje poszukiwania trwały dalej i właściwie trwały dość długo. Ale było warto.

Wpis o którym mówię to: Pan rozwiązujący problemy. To wpis o ludziach, którym z założenia możemy ufać, a którzy mogą nam zrobić tym krzywdę. Warto przeczytać. Dzisiaj jednak mam dla Ciebie inny wpis – poradnik jak znaleźć dobrego terapeutę, psychologa, psychiatrę [wstaw cokolwiek, co uważasz za słuszne, nie będę zajmować się terminologią] i jak poznać, że terapeuta będzie dobry i Ci pomoże.

 

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Żeby płynęła wartość z tych prywatnych, w sumie intymnych historii, chcę się podzielić z Tobą ważną radą dotyczącą znalezienia dobrego lekarza.

 

1. Nie czytaj opinii w Internecie

Żadna opinia na internecie o danym lekarzu nie powie Ci takiej prawdy o nim, jak pójście do niego. Byłam u psychiatry, która była internetowym postrachem, a okazała się chodzącym ideałem. Prawda jest taka, że każdy jest inny i każdy inaczej odbiera ludzi. Być może piekielny Pan Psycholog komuś kiedyś pomógł i ten ktoś był zadowolony. Być może. Być może akurat daną negatywną opinię pisała osoba pod wpływem złych emocji. Wszystko jest możliwe. Opinia nie warta opini, a do tego selektywnie zawsze wyszukujemy tych negatywnych.

 

2. Metoda prób i błędów.

Z każdym człowiekiem inaczej się rozmawia. Ma inny styl mówienia, inny styl prowadzenia rozmowy, prowadzenia terapii, inne podejście do leczenia.

Czasem możemy trafić na osobę, która akurat ma zły dzień.

Wszyscy są tylko ludźmi i musimy być wyrozumiali.

 

3. Będziesz mieć kryzysy

Nawet jeżeli już znajdziesz osobę, do której zdecydujesz się chodzić regularnie, to mogę zagwarantować Ci, że wielokrotnie stwierdzisz, że w sumie po co Ci to. Ale spokojnie, mając dobrego terapeutę poradzisz sobie z takimi myślami.

 

4. Będziesz mieć więcej kryzysów

Prawdopodobnie przyjdzie Ci taki kryzys, kiedy zawścieczesz się na swojego terapeutę czy lekarza. Terapia nie jest niczym przyjemnym i kolorowym, jest prawdziwą męczarnią. To dużo zgrzytów, głównie z samym sobą, dużo płaczu i wychodzenia na jaw rzeczy, które wolałoby się schować. Przygotuj się na to.

 

5. Będziesz mieć wymówki

Wymówek znajdziesz mnóstwo zanim znajdziesz terapeutę, ale będziesz mieć ich równie dużo jak już rozpoczniesz terapię. A to nie będzie odpowiadać Ci termin, a to coś wypadnie, do tego przyjdą kryzysy z punktów 3 i 4. Najważniejsze, to się nie zniechęcać i nie słuchać tych wymówek.

 

Dobry terapeuta – jak go poznać?

Dobry terapeuta najpierw pozna Twoją historię. Zanim podejmiecie właściwą terapię pozwoli Ci poznać się na nim i zorientuje się, czy sam będzie w stanie Ci pomóc. Będzie to przebiegało przez kilka pierwszych spotkań i na pewno poinformuje Cię o tym. Po tych spotkaniach ustalicie dalszy plan działania oraz Twoje oczekiwania wobec terapii.

Dobry terapeuta poinformuje Cię o prowadzonej terapii. Każdy terapeuta prowadzi terapie w inny sposób, stosuje inne metody, techniki, nauki. Dobrze, jeżeli przy wyborze terapeuty zorientujesz się na początku czy stosowane przez niego formy terapii Ci odpowiadają. Prawdopodobnie nic Ci po tym, jeżeli nie przekonasz się na własnej skórze. Prawdopodobnie świadomość tego, jak przebiega terapia Cię wystraszy. Ale to nic. Miej na uwadze, że więcej Ci pomoże niż nastraszy.

Dobry terapeuta nie sprawi, że po spotkaniu będzie Ci gorzej.

Dobry terapeuta będzie starał się nie oceniać Ciebie. Więc jeżeli będziesz nastolatką, to nie zarzuci Ci, że jesteś złą, zbuntowaną, nic nie wartą nastolatką, tylko uzna Cię za pełnowartościową osobę z własną historią potrzebującą pomocy.

Dobry terapeuta nie będzie przenosić na Ciebie własnych poglądów i idei. Czyli jeżeli terapeuta jest wierzącą osobą, to nie będzie nakazywać Ci wiary bo to Ci na pewno pomoże.

Dobry terapeuta będzie informować Cię o postępach (raz na jakiś czas) oraz będzie pytać o Twoje potrzeby i oczekiwania związane z terapią.

 

No i na koniec jeszcze Ci powiem, jeżeli szukasz pomocy lub zamierzasz jej szukać, że to nigdy nie będzie tak, jak sobie wyobrazisz, więc nie wyobrażaj sobie zbyt wiele, za to działaj i nie zniechęcaj się.

Kasia Mikita

Blogerka. Perfekcjonistka. Fascynuje się robieniem zdjęć gołębiom i czasem ludziom. Za dużo współczuje, za mocno przeżywa. Nie znosi hejterstwa. Najchętniej zapobiegła by wszystkiemu.