Wciśnij enter aby wyszukać

Dlaczego warto robić zawodowo to, co lubimy robić?

Dlaczego warto robić zawodowo to, co lubimy robić?

Nigdy nie jest za późno na to, żebyśmy zaczęli coś robić. Podobnie było z założeniem przeze mnie bloga. Podobnie może być z każdym, kto pragnie zmian, ale przez długi czas miał obawy. Ale czy zawsze jesteśmy w stanie podnieść się i zrobić ten pierwszy krok w innym kierunku niż zazwyczaj?

Bardzo często słyszę, jak bardzo dana osoba jest nieszczęśliwa w swojej pracy, wykonując obowiązki, chodząc na uczelnię, czy robiąc cokolwiek innego, do czego czuje się przymuszana. Każdy z nas zna kogoś, kto jest niezadowolony ze swojego życia lub z jakiegoś jego elementu. Głównie to praca lub obowiązki w domu stają się codzienną katorgą. Nie widząc szansy na zmianę, brną dalej w poczucie braku sensu nad swoimi działaniami i często potęgując poczucie nieszczęścia. Każdy, kto czuje się w pewny sposób uwięziony w swoim życiu stawia sobie cele, dzięki którym tylko ich osiągnięcie sprawi nam radość. Takim celem może być zbudowanie domu, wyjście w piątek ze znajomymi, ładna pogoda, spacer czy nawet powrót do domu i wypicie piwa lub lampki wina. To nie jest nic złego, ale czy nie lepiej byłoby, gdyby to, co robimy sprawiało nam przyjemność, a nie tylko spełnienie założonego celu?

Coraz głośniejsza staje się idea, że powinniśmy pracować w zawodzie, do którego jesteśmy stworzeni. Powinniśmy robić w życiu to, co daje nam największą satysfakcję i radość, bo dzięki temu będziemy szczęśliwi w pracy i będziemy mieć poczucie pewnego spełnienia. To, co nas interesuje, nasze hobby i pasja może i wręcz powinno stać się naszą pracą. Jest to prawdziwe stwierdzenie, chociaż bardzo trudne do zrealizowania.

Przede wszystkim, każdy lubi mieć pieniądze. Nie oszukując się, nie każda pasja pozwoli nam zarabiać tyle, by utrzymać rodzinę, mieć piękny dom z ogrodem i jeździć świetnym samochodem. Warto jednak przemyśleć, czy na pewno uciekanie od swoich zainteresowań, lub spychanie ich na dalszy plan jest bardziej opłacalne niż pozwolenie sobie na odrobinę szaleństwa. Czas który możemy poświęcić naszemu hobby (i który i tak poświęcimy bez względu na to, jaką pracę będziemy mieć) może nam zwrócić się w przyszłości. Stając się w czymś dobrym, możemy wykorzystać swoją umiejętność. Prowadzi to jednak do kolejnego problemu.

Jest nim zatrudnienie. Kiedy chcemy robić coś, co sprawia nam radość często jesteśmy uzależnieni od pojawiających się ofert pracy i grymasów pracodawców. Co, jeżeli chcemy pracować w danym zawodzie, ale nie mamy możliwości przebicia się? Zaczynamy wtedy wątpić w swoje możliwości i faktyczne umiejętności schodząc niżej w naszych oczekiwaniach i zatrudniając się zupełnie gdzie indziej, byle tylko móc zarobić. Wtedy nasze hobby idzie w odstawkę, bo trzeba skupić się na faktycznym zarabianiu pieniędzy, a nie na marzeniach.

Obok tych dwóch największych chyba problemów pojawia się kolejny. Coraz więcej osób nie ma zainteresowań. Dla wielu jest to niewyobrażalne, jednak bardzo wiele osób ma z tym problem. Ile razy można usłyszeć na pytanie – co lubisz robić? – odpowiedź – lubię słuchać muzyki i oglądać filmy. Zazwyczaj pod taką odpowiedzią nie kryje się głębsze dno.

Więc co w takim wypadku, kiedy nie wiemy co lubimy robić ani co sprawia nam radość? Ostatnio znalazłam na to pytanie prostą odpowiedź:

Jeżeli nic nie sprawia Ci radości i nie wiesz, jaki kierunek w swoim życiu obrać – rób to, czego się najbardziej obawiasz

Ta śmiesznie banalna myśl powstała w momencie, kiedy miałam szansę na podjęcie pracy, ale bałam się tak bardzo, że się w niej nie spiszę tak jak trzeba, że byłam w stanie zrezygnować z propozycji. Na szczęście pomimo ogromnego strachu podjęłam się wyzwania i była to najlepsza decyzja jaką podjęłam. Czasem jesteśmy hamowani przez nasze wyobrażenia, stereotypy, czy sposób, w jaki zostaliśmy wychowani. Często nasze otoczenie decyduje o tym, co będziemy robić: Mój dziadek był lekarzem, tato był lekarzem, ja też będę lekarzem. Czasami przychodzi moment, że chcielibyśmy zrobić coś innego, ale boimy się. Kiedy przychodzi okazja na podjęcie się czegoś, to ze strachu rezygnujemy – a może właśnie ten strach maskuje nasze pragnienia?

Dlaczego warto robić zawodowo to, co lubimy robić? Bo jesteśmy szczęśliwi i spełnieni. Logiczne, ale wiele osób o tym zapomina. Często jest też tak, że wybieramy studia pod kątem możliwych zarobków, a później gdzieś po drodze odnajdujemy swoje pasje. Kwestia tylko tego, czym będziemy się kierować – studiami, które przestały nas interesować, czy pasją, która sprawi że będziemy się rozwijać.

Kasia Mikita

Blogerka. Perfekcjonistka. Fascynuje się robieniem zdjęć gołębiom i czasem ludziom. Za dużo współczuje, za mocno przeżywa. Nie znosi hejterstwa. Najchętniej zapobiegła by wszystkiemu.