Wciśnij enter aby wyszukać

Pan Rozczarowanie i Pani Satysfakcja

Pan Rozczarowanie i Pani Satysfakcja

Jako młodzi dorośli jesteśmy podzieleni między dwie kategorie ludzi: doświadczonych negatywnie i doświadczonych pozytywnie. Wiek nie powinien odgrywać roli, ale jednak. Angażując się w coraz to nowsze przedsięwzięcia spotykamy różne osoby na swojej drodze. Każda z tych osób ma swój własny bagaż doświadczeń, ma swoją opinię, ma swój pogląd na życie, kieruje się swoimi wartościami i ma pewne przemyślenia, które rodzą „dobre rady” dla młodych. Może to być jednak postrzegane przez pryzmat negatywnych emocji lub pozytywnych.

Nie jest łatwo zdobywać młodym dorosłym własne doświadczenie. Nie jest łatwo uczyć się, w coś się angażować. Nie jest łatwo popełniać błędy i nie jest łatwo odnosić sukcesy.

 

Z natury nie jestem pyskata. Jeżeli ktoś „swoje wie i swoje myśli” nie czuję potrzeby wchodzenia w dyskusję z taką osobą, a szczególnie kiedy się myli. Uważam to za zbędne. W pewnym wieku ludzie przestają chcieć się rozwijać i nie ważne, co im się powie, oni tego po prostu nie przyswoją.

Tak wiem, 5 lat pedagogiki i wyszłam z takimi wnioskami
– moi prowadzący załamaliby się.

 

Wracając do tematu, nie jest łatwo nam, młodym dorosłym popełniać błędy i odnosić sukcesy.

Jeżeli ktoś odniesie sukces – to przypadek. Jeżeli porażka – wina braku doświadczenia. A przynajmniej taki jest współczesny pogląd.

Spotkaliśmy z K. wiele osób, gdzie tylko niewielka garstka z nich potrafiła wyrazić konstruktywną krytykę bazując na walorach danego przedsięwzięcia (czy nas samych). Niestety wiele osób z bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym jest zwyczajnie rozczarowana swoim życiem – dlatego udzielają swoich złotych rad, najczęściej po prostu krytykując tak, żeby wszystkiego się odechciewało.

Ci ludzie najczęściej mają swój wiek i jak na ten wiek przystało są po prostu zmęczeni nieustającym wyścigiem szczurów. Zmęczenie to jest potęgowane przez ogólny spadek energii i sił fizycznych, pogarszające się zdrowie i brak odpoczynku. Do tego dochodzi wiele nieprzyjemnych zdarzeń w domu, w pracy (np. redukowane dochody ze względu na wiek), przynależność do innej grupy społecznej (znów: ze względu na wiek) i co za tym idzie zmiana ról społecznych. Z silnego, niezależnego, pełni sił mężczyzny następuje zmiana na schorowanego, nieudolnego i brzydkiego dziada. Z silnej, niezależnej i pełnej sił kobiety, zmiana na schorowaną, nieudolną i brzydką babę.

W życiu dąży się do względnej stabilności, tymczasem właśnie te osoby najczęściej dochodzą do punktu, kiedy uświadamiają sobie, że wcale tej stabilności nie osiągnęły – a wręcz przeciwnie. Wycofują się powoli z pracy zawodowej, mniej angażują się w działania prospołeczne, rozwój osobisty podejmują jedynie z przymusu, a do tego kiedy już mają trochę wolnego, to nie potrafią wykorzystać odpowiednio tego czasu.

 

Późna dorosłość to okres rozczarowania, poczucia bezsensu swojego życia lub poczucie pełni i satysfakcji z życia.

Przedstawiciela tej pierwszej grupy nazwijmy Panem Rozczarowaniem, a osobę z grupy drugiej Panią Satysfakcją.

Pan Rozczarowanie krytykuje (udziela złotych rad). Spotykając Pana Rozczarowanie najczęściej można od niego usłyszeć:

 • Po co to robisz? I tak wszyscy to oszuści i złodzieje.
 • Lepiej znajdź normalną, stabilną pracę
 • Weź się za naukę, bo potem będziesz harować jak wół (w domyśle: tak jak ja)
 • Teraz to nie te czasy. Teraz trudno założyć firmę
 • Z tego nie wyżyjesz
 • Lepiej skończ te studia bo będziesz żałować jak ja
 • W innym kraju jest lepiej
 • Tu nie ma przyszłości
 • Nie pomagaj innym bo oni też Ci nie pomogą
 • Mi nie wyszło, więc Tobie tym bardziej
 • Ja zdecydowałem się na tą pracę i zobacz jak się męczę. Rób coś innego.
 • Nie pchaj się w to. Będziesz żałować
 • Nie rób tego co chcesz tylko to, co da Ci dużo pieniędzy.
 • Oszukuj innych bo i tak Ty też jesteś oszukiwany na każdym kroku
 • To zbyt ryzykowne.
 • Nie boisz się?
 • Lepiej zatrudnij się u kogoś i miej stałą pensję to będziesz szczęśliwy. A tak jak Ci nie wyjdzie to co zrobisz? Nic

I można by tak wymieniać w nieskończoność.

To są słowa ludzi, którzy żałują swoich decyzji, przestali się rozwijać, są zmęczeni, nieszczęśliwi i nie chcą zmieniać swojej obecnej sytuacji. Najgorsze tylko jest to, że swoim niezadowoleniem „zarażają” młodych.

 

Wyobraź sobie, że chcesz coś zrobić. Obojętnie co. Zaangażować się w coś. Możesz chcieć założyć firmę, zorganizować spotkanie, szkolenie, podjąć naukę, wyjechać, podróżować, prowadzić blog, cokolwiek. I spotykasz 15 Panów Rozczarowań i każdy z nich mówi Ci to samo, co wyżej. Jeżeli nie spotkasz na swojej drodze chociaż jednej Pani Satysfakcji, które pokaże Ci, że może być inaczej niż Panowie Rozczarowania mówią – zatrzymasz się w swoim życiu i obudzisz się w wieku 40/50/60 lat w związku z kimś kogo nie kochasz, z dziećmi, których nigdy nie chciałeś/nie chciałaś, w pracy, która sprawia, że masz ochotę zamknąć się w piwnicy i nigdy więcej nie wychodzić i w mieszkaniu, którego nie znosisz chyba bardziej od swojej roboty. Bez czasu wolnego, z urlopem którego nie możesz wziąć i z wypłatą, która wystarcza na połowę Twoich rachunków.

 

Chcę Ci przekazać jedno

I zapamiętaj to

 

Otaczaj się ludźmi, którzy nie wysysają z Ciebie energii

Otaczaj się tymi, którzy dążą do sukcesu

Otaczaj się osobami, które nie boja się porażek

Ucz się

Rozwijaj

Miej w sobie ciekawość

Bądź Panią Satysfakcją lub Panem Satysfakcją

Otocz się tymi, którzy Ci pomagają, udzielają rad i konstruktywnej krytyki.

Otocz się tymi, którzy wierzą że Ty idziesz w dobrym kierunku i Ty sobie poradzisz choćby nie wiem co

Kasia Mikita

Blogerka. Perfekcjonistka. Fascynuje się robieniem zdjęć gołębiom i czasem ludziom. Za dużo współczuje, za mocno przeżywa. Nie znosi hejterstwa. Najchętniej zapobiegła by wszystkiemu.