Wciśnij enter aby wyszukać

#1 Jak wymyślić temat pracy magisterskiej?

#1 Jak wymyślić temat pracy magisterskiej?

Krokiem poprzedzającym napisanie konspektu jest tylko wymyślenie tematu. To jest o tyle proste, że albo dostajemy gotowy od promotora, albo promotor pomaga nam go wymyślić, albo jesteśmy zostawieni sami sobie i budujemy roboczy temat wymyślony znikąd. Ale jak właściwie to zrobić i od czego zacząć?

 

Jak wymyślić temat pracy magisterskiej lub licencjackiej/dyplomowej?

Co Cię interesuje?

Zastanów się nad tym, co Cię interesuje i / lub co najwięcej pochłania Twojego czasu. To właśnie temat pracy powinien dotyczyć Twojego obszaru zainteresowań.

Zawęź ten obszar.

Wybierz jeden szczegół, którym chcesz się zająć. Im bardziej będzie on szczegółowy, tym lepiej.

Jaki kontekst?

Zastanów się w jakim kontekście chcesz omówić dany problem. To znaczy od jakiej strony chcesz do niego podejść. To Cię nakieruje od jakich książek zacząć szukać oraz nakreśli Ci pewne ramy – nada kierunek pracy i nie pozwoli Ci za bardzo „popłynąć”.

Poszukuj

Postaraj się znaleźć jakieś informacje na interesujący Cię temat. Czy ktoś o tym pisał i jeśli tak to co, oraz ogólnie zorientuj się co można znaleźć na dany temat i jakich informacji poszukują inni.

Wszystko konsultuj

Spisz każdy swój pomysł i każdy plan, następnie omów go ze swoim promotorem. Pomoże Ci wybrać najlepszy temat i razem skonstruujecie adekwatny tytuł.

 

Mój promotor mnie olewa

Jeżeli Twój promotor niekoniecznie angażuje się w pomoc, jest kilka sposobów, jak sobie poradzić na własną rękę.

Przejrzyj katalog prac magisterskich na swojej uczelni. Skup się na sposobie formułowania tematów.

Przejrzyj literaturę dotyczącą określonej przez siebie tematyki. Zobacz co się pojawia w literaturze i w jakim kontekście.

Omów pomysły ze znajomymi ze studiów i/lub rodziną. Pomogą Ci zawęzić Twoje pomysły i ogarnąć chaos.

Zmień promotora. Nawet kiedy wydaje się, że już jest za późno na zmianę – w specjalnych przypadkach dziekan wyraża zgodę na zmianę promotora. Niestety pod warunkiem zgody „starego” i „nowego” promotora. Niemniej zawsze lepsze to, niż później cierpieć, bo wymyślenie tematu to jeszcze żaden problem.

 

Narzucono mi temat

Trudno. Nie każdy może pisać o czym chce, często jesteśmy zobowiązani do kontynuowania badań promotora lub tworzenie swoich do wykorzystania ich w jego książce. Jeżeli już musimy coś zrobić – spróbujmy wyciągnąć z tego jakąś przyjemność. Innej rady nie ma. Możesz zgłosić to do dziekana, kłócić się z promotorem, rzucić studia, zmienić uczelnię – i tak nie wygrasz.

 

Żeby na zakończenie nie było smutno – nie ważne, czy Twój promotor Ci pomaga czy nie, praca magisterska jest Twoim wysiłkiem. Twoją ciężką pracą, Twoimi nieprzespanymi nocami. Żaden promotor Cię nie wyręczy w tym. Czy każdy potrzebuje prowadzenia za rękę? Nie. Na pewno nie Ty. Bo skoro jesteś na studiach magisterskich – przetrwasz wszystko. Nikt Cię nie zagnie!

 

Pozostałe wpisy dotyczące pisania pracy magisterskiej:

konspektbibliografia2

 

 

 

 

 

#0 Jak napisać pracę magisterską?

#2 Jak napisać konspekt pracy magisterskiej?

#3 Jak napisać bibliografię do pracy magisterskiej?

Kasia Mikita

Blogerka. Perfekcjonistka. Fascynuje się robieniem zdjęć gołębiom i czasem ludziom. Za dużo współczuje, za mocno przeżywa. Nie znosi hejterstwa. Najchętniej zapobiegła by wszystkiemu.